مروری بر تاریخچه استفاده از تانکر آب

از زمانی که تمدن بشری وجود داشته است، نیاز به‌وسیله ای برای ذخیره آب نیز وجود داشته است که به آن آسیبی نرساند و از آن در برابر تأثیرات منفی محیط مانند ویروس‌ها، جلبک‌ها، باکتری‌ها و تجمع مواد معدنی محافظت کند. آب می‌تواند به هر طریقی آلوده شود و استفاده از مخازن آب برای اهداف مختلف کشاورزی، خانگی، تجاری، باغبانی، صنعتی و آبیاری ضروری است.

موادی که در قرن‌ها برای مخازن آب مورداستفاده قرار می‌گرفتند عبارت‌اند از چوب، سرامیک و سنگ، که برخی از قدیمی‌ترین مخازن امروزه مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، تمدن دره سند در آسیا از حدود 3000 تا 1500 قبل از میلاد، انبارهای غله و مخازن آب بسیار ارزشمند بود، درحالی‌که اگر به‌سرعت به قرون‌وسطی می‌رسید، مخازن آب زیادی در قلعه‌ها یافت می‌شد که به آن‌ها نیاز داشتند. برای مقاومت در برابر محاصره در همین حال، در پارک ایالتی Año Nuevo در کالیفرنیا، ایالات‌متحده، یک مخزن آب چوبی را می‌توان یافت که پس از ساخت آن در سال 1884، مدت‌ها با پیچک پوشانده شده بود، اخیراً دوباره مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

در سال‌های اخیر به‌هیچ‌وجه از اهمیت مخازن و تانکرهای نگهدارندِ آب کاسته نشده و از آن‌ها برای تأمین آب آشامیدنی یا برای کاربردهایی مانند اطفاء حریق، تهیه غذا یا کشاورزی آبیاری استفاده می‌شود.


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.