کاربرد ورق های استیل در تانکرسازی

استیل از جمله فلزاتی است که از آهن  تولید می شوند؛ درواقع از آهن و کربن. البته استیل با آهن ربا جذب نمی شود و واکنشی به آن نشان نمی دهد. از این محصول در صنایع مختلف استفاده می شود .از جمله صنایعی که استیل کاربرد فراوان دارد صنعت تانکرسازی می باشد .استفاده از استیل در تانکرسازی مزایای فراوانی دارد که این فلز را به محبوب ترین و موثرترین ماده اولیه در تولید تانکرهای فلزی تبديل کرده است.

 ورق استیل خالص است یعنی به‌صورت کامل از استیل تولید می‌شود. زمانی که به این ورق استیل آهن‌ربا بزنید آهن‌ربا به ورق نمی‌چسبد؛ در این ورق آلیاژ دیگری استفاده نمی‌شود. برای تانکر سازی با ورق استیل نیاز به هیچ‌گونه روکشی ازجمله گالوانیزه‌ای نیست. ورق استیل در کشورهای صنعتی نظیر آلمان تولید می‌شود. ورق استیل قیمت بسیار بالاتری از ورق‌های فلزی دارد و تولید تانکرهای آب شرب با ورق استیل به‌صرفه نیست ازاین‌رو اغلب تانکرها و مخازن فلزی با ورق‌های فولادی ساخته می‌شوند. ورق‌های استیل خصوصیت منحصربه‌فرد دیگری نیز دارند؛ این ورق‌ها بهداشتی‌ترین نوع ورق هستند و نیاز به هیچ‌گونه افزودنی شیمیایی نظیر رنگ‌کاری و گالوانیزه کردن ندارند. ازاین‌رو برخی از تانکرها با ورق‌های استیل تولید می‌شوند که در زیر آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

تانکرهای حمل شیر: همان‌طور که در بالا ذکرشده ورق‌های استیل بهداشتی‌ترین نوع ورق‌ها هستند ازاین‌رو تانکرهای حمل شیر و بسیاری از مایعات خوراکی با ورق‌های استیل 316 تولید می‌شوند.

تانکرهای حمل اسید: تانکرهای تولیدشده با ورق‌های استیل بهترین انتخاب برای حمل اسیدهایی با خورندگی بالا هستند. این ورق‌ها مقاومت بالایی در برابر خورندگی اسید دارند. به دلیل قیمت بالای این مخازن ما ترجیح می‌دهیم تنها برای مخازن حمل اسیدهایی که خورندگی آنها بیش از 40 درصد است، از ورق استیل استفاده کنیم. نوع ورق استیل مورداستفاده در ساخت این مخازن ورق استیل 316 است. اما برخی اسیدها خورندگی پایینی( زیر 40 درصد) دارند. برای ساخت این مخازن بهتر است از ورق فولاد مبارکه استفاده کرد. (به دلیل قیمت بالای ورق استیل)


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.