اهمیت تانکرهای آب پاش در کشاورزی و دامداری

آیا می‌دانید صنایع غذایی و کشاورزی بزرگ‌ترین مصرف‌کننده آب هستند؟ واضح است که آب به دلایل متعددی برای صنعت کشاورزی و دامداری حیاتی است. به‌عنوان‌مثال، بدون آب باکیفیت، دام‌ها به‌درستی تغذیه نمی‌شوند و کیفیت هوا برای حیوانات، به‌ویژه گاو، سالم نخواهد بود.

 کامیون‌های تانکر آب‌پاش چگونه می‌توانند کمک کنند؟ به گفته برخی از دانشمندان  "پایداری در کشاورزی به معنای نظارت خوب بر سیستم‌ها و منابع طبیعی است که مزارع بر آن‌ها تکیه‌دارند." به‌عبارت‌دیگر، مدیریت عاقلانه‌تر آب در حفظ منابع آب بسیار مؤثر است. درنهایت، کامیون‌های تانکر آب‌پاش هرسال مقدار آب مورداستفاده را کاهش می‌دهند زیرا هر قطره آن به‌حساب می‌آید. علاوه بر این، این امر ازنظر اقتصادی برای صنعت دامداری مفید است.

water tanker

 دلایل مختلفی وجود دارد که یک کامیون تانکر آب‌پاش برای دام مفید است. در مرحله اول، یک کامیون تانکر آب‌پاش به کنترل گردوغبار کمک می‌کند که به‌نوبه خود به دام‌ها کمک می‌کند. به‌عنوان‌مثال، طبق گفته موسسه کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه نبراسکا، "گردوغبار اضافی می‌تواند باعث تهدید سلامت حیوانات و مشکلات [کلی] عملکرد شود." علاوه بر این، "گردوغبار باعث مشکلات تنفسی و مشکلات پوستی می‌شود" که می‌تواند چالش‌هایی برای کشاورز باشد.

 بدون آب باکیفیت، مزارع خشک‌تر و دام‌ها ناراضی هستند. بااین‌حال، یک کامیون تانکر آب‌کار یک کشاورز را بسیار آسان می‌کند. به‌عنوان‌مثال، زمانی که خشک‌سالی رخ می‌دهد و محصولات زراعی آسیب می‌بینند، ساده‌ترین و مؤثرترین راه برای انتقال آب به مزارع خشک، یک کامیون مخزن آب است. به همین دلیل است که کامیون‌های آبی به دلیل خشک‌سالی‌های شدید در ماه‌های تابستان محبوبیت بیشتری پیداکرده‌اند.

Sprinkler tanker1

 نمای یک تانکر آب‌پاش. این کامیون دارای اتاقک سفید و مخزن گرد فولادی ضدزنگ است. اسپری آب بیرون زده‌ای که در تصویر می‌بینید از نازل‌های سمت چپ و راست جلوی کامیون بیرون می‌آیند.

مخزن تمیز

 چرا یک مخزن تمیزبسیار مهم است؟ که گاو و دام به‌طورکلی تمیز شوند. اگر یک کامیونی که بار آن مایعات یا کودهای کشاورزی بوده‌اند و حال می‌خواهیم آب شرب در این تانکرها قرار دهیم، بسیار مهم است که تانکر به‌درستی تمیز شود. اگر تانکر به‌درستی تمیزنشده باشد، سمومی باقی می‌ماند که می‌تواند برای گاو ویرانگر باشد. گاوهای زیادی هرساله به دلیل سطح سمی آب کشته می‌شوند. درواقع، یک دامپزشک سم‌شناس از دانشگاه ایالتی کانزاس می‌گوید: «این بسیار رایج است... من هرسال آن را می‌بینم. برای تهیه مخزنی که فقط برای حمل آب اختصاص داده‌شده است، ارزش سرمایه‌گذاری را دارد.» به‌عبارت‌دیگر، مخازن تمیز ضروری هستند.

 مناسب‌ترین تانکر برای زمین‌های کشاورزی

بسیاری از کشاورزان و زمین‌داران برای ذخیره آب موردنیاز زمین و گیاهان از تانکرهای مختلف استفاده می‌کنند. مناسب‌ترین تانکرها برای ذخیره‌سازی آب، تانکر فلزی و مخزن پلی‌اتیلن می‌باشند. هرکدام از این دو نوع تانکر مزایای خاص خود را دارد.

مزایا تانکر فلزی در زمین‌های کشاورزی: تانکرهای فلزی را می‌توان توسط بتون به زمین متصل کرد. همچنین این تانکرها در مقابل شرایط محیطی مقاومت بالایی دارند.

مزایای مخزن پلی‌اتیلن در زمین‌های کشاورزی: وزن این مخازن کم است و نصب آنها راحت‌تر است. همچنین مشکل زنگ‌زدگی که در تانکرهای فلزی فراوان پیش می‌آید در این تانکرها ایجاد نمی‌شود.


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.