ایمنی حمل‌ونقل سوخت با تانکر ماشینی

 ایمنی حمل‌ونقل سوخت یک نگرانی عمده است که هر شرکتی که درزمینهٔ جابجایی و توزیع سوخت نگران آن است. محموله‌های مختلف به انواع مختلفی از تانکرها نیاز دارند تا محموله‌ها را با خیال راحت از طریق جاده در چارچوب الزامات وزارت حمل‌ونقل منتقل کنند. سیستم‌های حمل‌ونقل سوخت، انبارها، شرکت‌های حمل‌ونقل مواد شیمیایی و شرکت‌های حمل‌ونقل گاز به تانکرهای ایمن و قابل‌اعتماد برای نگهداری آن مواد نیاز دارند. کامیون مخزن فله بدون فشار مخازن محموله مایع فله بدون فشار یا کم‌فشار - MC-306 (DOT-406) تانکرهای MC-306 (MAWP 3 psi) و DOT 406 (MAWP 4 psi) بیضوی هستند و معمولاً بنزین یا سایر مایعات قابل اشتعال را حمل می‌کنند. مخازن محفظه عایق معمولاً در 3 محفظه، 4 محفظه یا 5 محفظه پیکربندی می‌شوند.

Car tanker

این تانکرها دارای یک یا چند گنبد یا دریچه و پوشش گنبدی هستند که معمولاً یک دریچه در هر محفظه در مخزن است. این تانکرها معمولاً بنزین (UN/NA 1203)، سوخت دیزل (روغن سوخت)، محصولات سوخت مایع، الکل و تقریباً هر نوع مایع قابل اشتعال یا احتراق دیگری را حمل می‌کند. گاهی اوقات ممکن است مایعات غیرقابل اشتعال (مانند شیر یا ملاس) را حمل کند. این تانکرها ممکن است حاوی مواد خورنده خفیف باشد، اما نه خورنده قوی. همچنین این تانکرها نمی‌توانند حاوی گازهای تحت‌فشار باشد.

مخزن به دو تا پنج قسمت (معمولاً سه تا چهار) تقسیم می‌شود. در برخی موارد، محصولات مختلف ممکن است در محفظه‌های مختلف باشند. در اکثر حالت‌ها، بارهای مخلوط مجاز نیستند. محتویات به‌طورمعمول فرآورده‌های نفتی هستند، اما ممکن است حاوی آب یا شیر نیز باشند.

 در تانکرهای حمل سوخت باید یک سیستم خاموش‌کننده اضطراری ایمنی حمل‌ونقل سوخت در جلوی سمت راننده وجود داشته باشد. محافظ واژگونی برای جلوگیری از باز شدن تانکر در هنگام واژگونی وجود دارد.

تانکرهای ماشینی می‌توانند با عایق یا بدون عایق باشند. مخازن بدون عایق معمولاً در مقطع دایره‌ای هستند. به‌طورمعمول، حلقه‌های تقویت‌کننده در اطراف مخزن وجود دارد. مخازن آلومینیومی یا فولادی هستند. مخازن عایق شده معمولاً محصولاتی را حمل می‌کنند که باید گرم یا سرد نگه‌داشته شوند یا محصولاتی که برای تخلیه نیاز به گرما دارند. هنگامی‌که از پشت به آن‌ها نگاه کنید، مشخصاً به شکل نعل اسب هستند. آن‌ها از یک ژاکت بیرونی، به‌طورکلی آلومینیوم یا فولاد، و یک مخزن داخلی که ممکن است آستردار باشد (به‌عنوان‌مثال، فایبرگلاس) تشکیل‌شده‌اند. محتویات معمولاً عبارت‌اند از: اسیدهای ملایم، آب، شیر یا مایعات قابل‌احتراق فشار ظرف می‌تواند تا 40 psi در 70 درجه فارنهایت باشد مقطع نعل اسبی.

عایق یا پوسته بیرونی ممکن است شکل مخزن نعل اسبی را پنهان کند. درگاه پر کردن معمولاً در قسمت بالای مخزن قرار دارد. درگاه‌های خروجی و توزیع معمولاً در پایین مخزن قرار دارند. مخزن چند محفظه‌ای دارای یک پورت بارگیری مجزا برای هر محفظه است.


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.