مخزن های چهارگوش برای نصب در زیرزمین

مخزن‌های چهارگوش برای استفاده در ساختمان‌ها و پروژه‌ها به کار می‌رود. این مخزن‌ها برای نصب در طبقات منفی و زیرزمین طراحی و ساخته‌ می‌شوند. این مخازن به این دلیل به‌صورت چهارگوش ساخته می‌شوند که در کنار اینکه حجم کمی اشغال می‌کند، امکان ذخیره ظرفیت بیشتری نیز دارد. برای مثال مخازن استوانه یک‌دریک متر و سی سانتیمتر گنجایش آب به‌اندازه 980 لیتر دارند. درحالی‌که مخازن چهارگوش یک متر در یک متر گنجایش 1000 لیتر آب‌ دارند.

 این مخازن از ورق‌های گالوانیزه باضخامت 10 میل ساخته‌شده‌اند. ورق‌های مخازن چهارگوش در کارخانه ساخته می‌شود و به محل نصب برده می‌شود. سپس پروسه ساخت نهایی مخزن در محل انجام می‌شود؛ به این صورت که ورق‌های مخزن پهن‌شده و جوشکاری می‌شود. سپس دیواره‌های مخزن نصب و جوشکاری می‌شود. در پایان نیز سقف مخزن قرار داده‌شده و جوشکاری می‌شود. (ساخت این مخازن پروسه‌های پیچیده‌ای دارد که توضیح آن در حوصله این مقاله نیست. انواع مخازن چهارگوش زیر پله‌ای، سرکنج و مخازن چهارگوش موتورخانه یا شوفاژخانه بسیار شناخته‌شده و پرکاربرد هستند. این مخازن در محل و به‌صورت درجا ساخته‌شده‌اند. قسمت‌های زیرین و داخل این مخازن شاسی کشی شده است. داخل این مخازن از لوله‌های سه اینچ گوشت دار و باضخامت 5 میل استفاده‌شده است. زیر این مخازن با ناودانی‌های 17 کلاف بندی شده است. جوش‌های انجام‌شده در این مخازن به‌صورت دو طرف جوش هست.

مخازن چهارگوش بیشتر برای ذخیره آب آتش‌نشانی و آب شرب استفاده می‌شود. معمولاً آخرین پارکینگ کف زمین و درواقع در پایین‌ترین سطح ساختمان قرار می‌گیرند.

به دلیل اینکه این مخازن توانایی تحمل فشار آب را داشته باشند در این مخازن لوله و شبکه استفاده می‌شود. لوله و شبکه باعث بالا رفتن استقامت مخزن می‌شود. بیشتر ورق استفاده‌شده در مخزن از نوع گالوانیزه است.

این مخازن هم از داخل و هم بیرون جوشکاری می‌شوند. پس از انجام جوشکاری درزهای مخزن بارنگ اپوکسی رنگ‌کاری می‌شوند. این مخازن دارای بوشن های ورودی، خروجی و تخلیه هستند. همچنین این مخازن دارای بوشن ها و اتصالات مربوط به آتش‌نشانی هست.

مجموعه تانکر سازی تهران مخازن چهارگوش را با ضمانت‌های 10 ساله به فروش می‌رساند.

 

Rectangular tanker for underground

تصویر لوله کشی و شاسی کشی تانکر چهارگوش


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.