تعمیر مخزن پلاستیکی

تعمیر مخازن پلاستیکی شما می‌تواند بسیار کم‌هزینه‌تر و کارآمدتر باشد، اگر بتوانید آن تعمیرات را خودتان انجام دهید. با دستورالعمل‌های زیر، باید بتوانید امکان تعمیر مخزن پلاستیکی خود را ارزیابی کنید. شما همچنین فهرست مختصری از تجهیزات و موارد موردنیاز برای تعمیر مخزن ترک‌خورده خود و همچنین مجموعه‌ای گام‌به‌گام از دستورالعمل‌های دقیق خواهید داشت که به شما امکان می‌دهد جوش پلاستیکی را روی ترک در مخزن پلاستیکی خود انجام دهید.

 چه نوع مخازنی را می‌توانید خودتان تعمیر کنید؟ مخازن پلاستیکی این مزیت رادارند که تعمیر آن‌ها بسیار آسان‌تر است. بسته به عملکرد آن‌ها و آنچه دارند، ممکن است لازم باشد با یک لوله‌کش یا متخصص دیگر تماس بگیرید. مخازن پلاستیکی می‌توانند نقش اساسی در زندگی روزمره خانه یا کسب‌وکار شما داشته باشند و قبل از اینکه خودتان اقدام به تعمیر آن‌ها کنید، ضروری است که توانایی‌ها و محدودیت‌های خود را بشناسید. در صورت شک، از یک لوله‌کش حرفه‌ای یا متخصص مخازن پلاستیکی کمک بگیرید.

 اول‌ازهمه، این‌یک سوءتفاهم است که توسط بسیاری از افراد وجود دارد، اینکه شما می‌توانید یک مخزن پلاستیکی را به‌سادگی با جوش دادن دوباره درزهای یک ترک به هم تعمیر کنید. جوش دادن مجدد هر ترک به یکدیگر، تقریباً روی هر ماده‌ای، محل ضعیفی ایجاد می‌کند که بار سنگین هر کششی را که مخزن دریافت می‌کند تحمل می‌کند. در بهترین حالت یک تعمیر موقت است و ممکن است دفعه بعد که پاره شود آسیب بیشتری به بار آورد. در مرحله دوم، قبل از اینکه بتوانید با خیال راحت آن را تعمیر کنید، باید مخزن پلاستیکی خود را کاملاً خالی کنید. اگر با یک مخزن جمع‌آوری آب کوچک سروکار دارید، این‌یک چالش نیست.

در برخی مناطق، ممکن است ازنظر قانونی اجازه نداشته باشید که مخزن پلاستیکی خود را خودتان تعمیر کنید - به‌خصوص اگر مخزن بزرگی باشد که پر از مواد خطرناک است. قبل از حفاری یک پروژه و وارد شدن به مشکلات قانونی و همچنین لوله‌کشی، حتماً مقررات محلی خود را بررسی کنید. بااین‌حال، این تشویقی نیست که بنشینید و هیچ کاری برای ترک یا نشتی در مخزن پلاستیکی خود انجام ندهید.

 هنگامی‌که یک ترک ایجاد می‌شود، به‌سرعت رشد می‌کند تا جایی که دیگر قابل تعمیر نیست. تعمیر زودهنگام مهم است، چه خودتان تعمیرات را انجام دهید، چه با یک لوله‌کش حرفه‌ای یا متخصص مخزن پلاستیکی تماس بگیرید. توجه به محل ترک نیز مهم است. اگر ترک در نزدیکی یکی از لوله‌ها و مهروموم مخزن باشد، ممکن است نیاز به تجهیزات جدید داشته باشید و باید آن لوله‌ها را دوباره آب‌بندی کنید.

 علائم سوراخ بودن مخزن آب

√علائم نشانگر کاهش فشار آب

√از دست دادن سطح آب در مخزن

مخزن ترک‌ها و نشتی‌های مخزن سوخت اغلب با بو و گاهی اوقات در صورت دفن شدن در زمین، اطراف بیرونی مخزن، نم‌دار خواهد بود. هر زمان که متوجه بوی غیرمعمول (و معمولاً ناخوشایند) از یک مخزن سوخت یا سپتیک شدید، باید فوراً آن را بررسی کنید. اگر مخزن شما در کف باشد، مخزن شکاف ایجاد می‌کند؛ این به دلیل عدم توانایی در تحمل فشار است. متأسفانه هیچ راه‌حلی برای این نوع پارگی وجود ندارد و مخزن شما نیاز به تخلیه و تعویض دارد. در این سناریوهای بدتر، دانستن این نکته مفید است که برخی از تأمین‌کنندگان مخزن پلاستیکی گزینه اجاره مخازن را درزمانی که شما در حال تعویض یا تعمیر مخازن خود هستید، ارائه می‌دهند.

 یک نکته آخر قبل از شروع تعمیر مخزن پلاستیکی: مراقب باشید خودتان مخازن آب آشامیدنی را تعمیر کنید. مخازن پلاستیکی آب آشامیدنی باید از پلاستیک‌های خاصی ساخته شوند که در برابر اشعه ماوراءبنفش مقاوم باشند و مانند سایر پلاستیک‌ها پوسیدگی نداشته باشند. بسیاری از انواع مواد شیمیایی پلاستیکی به‌مرورزمان به محتویاتشان نفوذ می‌کنند (به همین دلیل است که بطری‌های پلاستیکی آب دارای تاریخ انقضا هستند). اگر وصله پلاستیکی و اپوکسی که برای تعمیر مخزن پلاستیکی خود استفاده می‌کنید خواص یکسانی نداشته باشند، ممکن است خود مواد شیمیایی شسته شده وارد آب شود. این مواد شیمیایی سمی هستند و درنهایت آب آشامیدنی شمارا نیز سمی می‌کنند. این امر در مورد مخازن مورداستفاده برای باغ‌های داخلی نیز صدق می‌کند.

هنگامی‌که تشخیص دادید که می‌توانید خودتان تعمیرات را انجام دهید، زمان آن است که کیت تعمیر مخزن پلاستیکی خود را جمع‌آوری کنید. در این کیت شما نیاز دارید:

تفنگ جوش پلاستیک

میله جوش پلی‌اتیلن (اپوکسی تعمیر مخزن پلاستیکی(

جعبه‌ابزار

چاقو

مته 1/8 اینچی

ابزار چرخشی ساینده

کیت تعمیر

اپوکسی تعمیر مخزن

 تعمیر مخزن پلاستیکی شما:

برای شروع تعمیرات خود باید از تمیز بودن داخل و خارج مخزن اطمینان حاصل کنید. این بدان معنی است که هرگونه مواد خطرناک (به‌ویژه سپتیک یا سوخت) باید به‌طور حرفه‌ای حذف شود. هنگامی‌که داخل آن خالی شد، باید قسمت بیرونی را تا جایی که می‌توانید با پارچه یا ابزار تمیزکننده دیگر تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که اطراف ترک عاری از هرگونه کثیفی یا مواد اضافی باشد. در مرحله بعد، باید دو سوراخ کوچک، یکی در بالا و دیگری در پایین ترک ایجاد کنید. این سوراخ‌ها مقداری از فشار ساختاری را کاهش می‌دهند و از بزرگ‌تر شدن ترک جلوگیری می‌کنند. سپس ابزار چرخشی خود را از کیت تعمیر مخزن پلاستیکی خود بردارید و یک شیار را با نوک ابزار چرخشی ساینده خود به‌موازات شکاف، بالا و کنار آن ½ اینچ سنباده بزنید. شیار به میله جوش پلی‌اتیلن شما اجازه می‌دهد که در آن جای بگیرد و ترک را ببندد. هنگام استفاده از اپوکسی تعمیر مخزن پلاستیکی، حتماً دستورالعمل‌های همراه آن را رعایت کنید. بسیاری از آن‌ها فقط برای پوشاندن ترک‌های کوچک ساخته‌شده‌اند. آن‌ها همچنین معمولاً دمای تعیین‌شده‌ای برای مخزن دارند. اگر می‌خواهید یک مخزن سوخت پلاستیکی یا مخزن سپتیک پلاستیکی را تعمیر کنید، مطمئن شوید که اپوکسی شما برای نگهداری چنین محتویاتی مناسب است. هنگامی‌که تمام الزامات تجویزشده اپوکسی تعمیر مخزن پلاستیکی خود را برآورده کردید، میله جوش پلی‌اتیلن خود را بردارید و آن را با چاقوی برقی خود مانند یک مداد برش دهید.

 میله جوش را داخل تفنگ جوش پلاستیکی خود قرار دهید. اپوکسی تعمیر مخزن پلاستیکی را تا بالای ترک لمس کنید. بر اساس دستورالعمل‌هایی که همراه با تفنگ جوش پلاستیکی شما ارائه‌شده است، فشار وارد کنید و تفنگ را به سمت پایین یا در انتهای دیگر ترک مخزن پلاستیکی بکشید. اجازه دهید اپوکسی تعمیر مخزن پلاستیکی حداقل 1 ساعت قبل از حرکت به جلو خشک شود.

هنگامی‌که محل اپوکسی کاملاً خشک شد، می‌توانید آن را به‌آرامی سمباده بزنید تا لبه‌های ناهموار بیرونی آن جدا شود و روی آن بارنگ پلاستیکی مناسب که بارنگ بقیه مخزن مطابقت دارد رنگ کنید. این ممکن است اساساً ناحیه آسیب‌دیده مخزن را نامرئی و دوباره کاملاً کاربردی کند. دقت داشته باشید که حتی اگر مخزن نو به نظر می‌رسد، مخزن شما دیگر ازنظر ساختاری مشابه زمانی که آن را خریده‌اید نیست، و این ممکن است تنها یک‌راه حل موقت باشد. اگر ترکی که قصد تعمیر آن رادارید بیش از 12 اینچ است، باید خیلی زود برای تعویض مخزن برنامه‌ریزی کنید. اگر ترک به دلیل مشکلات فشار یا گرما رخ‌داده است (مثلاً اگر ترک در کف مخزن باشد) باید برای تعویض دستگاه برنامه‌ریزی کنید. هر جوشکاری پلاستیکی که انجام می‌دهید در بهترین حالت یک تعمیر موقت خواهد بود، اما امیدواریم به شما زمان بدهد تا در هزینه کافی برای طراحی، ایجاد و نصب مخزن جدید در ملک خود صرفه‌جویی کنید.

 فراموش نکنید، ممکن است بتوانید یک مخزن اجاره‌ای در حین تعمیر یا منتظر ساختن مخزن جایگزین خریداری کنید. با استفاده از این دستورالعمل‌ها، می‌توانید به‌طور دقیق امکان تعمیر مخزن پلاستیکی خود را ارزیابی کنید. اطلاعات فوق به شما راهنمایی کافی برای استنباط توانایی‌های خود برای انجام تعمیرات لازم می‌دهد. همچنین، اکنون فهرست مختصری از تجهیزات و اقلام موردنیاز برای تعمیر مخزن ترک‌خورده خوددارید. با پیروی از مجموعه دستورالعمل‌های دقیق گام‌به‌گام، می‌توانید جوش پلاستیکی موردنیاز خود را روی شکاف مخزن پلاستیکی خود انجام دهید.


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.