جلوگیری از سرریز آب از مخزن

سرریز شدن تانکر آب همه‌ساله باعث هدر رفتن میلیون‌ها لیتر آب می‌شود. سرریز شدن آب معمولاً به دلیل خرابی شناور و یا ایجاد سوراخ در لبه‌های بالایی تانکر اتفاق می‌افتد؛ در این شرایط وقتی تانکر توسط فشار آب ایجادشده با پمپ پر می‌شود، آب از درب تانکر خارج می‌شود. با سرویس و تعمیر جزئی می‌توان از سرریز شدن آب در تانکر جلوگیری کرد.

water tanker

انواع سیستم های جلوگیری از سرریز در مخازن آب

تانکرهای هوایی دارای سه لوله هستند که یکی برای خروج آب، یکی برای ورود آب و یکی برای سرریز تعبیه می‌شود. لوله خروجی در کف مخزن تعبیه می‌شود، لوله ورودی 10 سانتیمتر پایین‌تر از سرریز قرار می‌گیرد. درواقع لوله سرریز از همه لوله‌ها بالاتر قرار می‌گیرد. همچنین این تانکرها دارای یک شناور برقی نیز هستند. این شناورهای دارای یک توپک هستند. به‌محض اینکه آب به این توپک برسد، توپک بالا رفته و کنتاکتور قطع می‌شود. سپس کنتاکتور دستوری برای خاموش شدن پمپ، به پمپ ارسال می‌کند و پمپ خاموش می‌شود. اما ممکن است شناور برقی به دلایل نظیر خرابی نتواند آب را قطع کند؛ در این صورت آب ورودی پس از پر شدن تانکر از لوله سرریز خارج می‌شود. در این صورت به‌محض اینکه تانکر هوایی پر شد و آب 10 سانتیمتر از لوله ورودی بالاتر رفت، آب به سرریز رسیده و از لوله سرریز خارج می‌شود.

سرریز آب در مخازن زمینی: در مخازن زمینی نیز سرریز مخزن با شناورهای مکانیکی کنترل می‌شود. این شناورها شبیه شناور کولرهای آبی هستند. به‌محض پر شدن مخزن شناور آب را قطع می‌کند.

سرریز در تانکرهای ماشینی: تانکرهای ماشینی بیشترین هدر رفت آب را دارند. برای جلوگیری از هدر رفتن آب در این تانکرها، کیفیت ساخت تانکر و نحوه استفاده از تانکر مهم هستند.

یکی از اصلی‌ترین قسمت‌هایی که آب تانکر ممکن است از آن خارج شود، دریچه تانکر ماشینی است. حرکت تانکرهای ماشینی باعث ایجاد تلاطم در آب تانکر می‌شود. ازاین‌رو دریچه‌های تانکر ماشینی باید فلنچ دار شوند. این دریچه به‌هیچ‌عنوان اجازه خارج شدن آب از مخزن را نمی‌دهند. همچنین قبل از این مخزن یک درب بانام درب شیرازی و درب نفررو در مقابل دریچه نصب‌شده و توسط فلنچ بسته می‌شوند. این امر احتمال خروج آب را به حداقل می‌رساند.

همچنین درروی تانکرهای ماشینی آبگیر نصب می‌شود. این آبگیر دورتادور روی مخازن ماشینی با ارتفاع 20 سانتیمتر و دورتادور تانکر نصب می‌شوند. این آبگیرها به دو لوله خروجی متصل می‌شوند. در این صورت حتی اگر آب از دریچه خارج شود، در قسمت از قسمت آبگیر به لوله‌ها انتقال داده‌شده و به بیرون می‌ریزند.


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.