مخازن ذخیره عمودی؛ کاربرد و مزایا

مخزن ذخیره آب عمودی مانند سایر انواع مخازن  برای نگهداری مایعات استفاده می‌شود.  این مخازن معمولاً از فلزات ، بتن یا حتی پلی‌اتیلن ساخته می‌شود. این مخزن‌ها در محل‌هایی با محدودیت فضایی استفاده می‌شوند، زیرا در مقایسه با مخازن افقی، برای نگهداری حجم آب بیشتری در فضای کمتری قرار می‌گیرند.

در مخازن ذخیره آب عمودی، آب از طریق لوله‌های ورودی به داخل مخزن جاری می‌شود و در آنجا ذخیره می‌شود. برای استفاده از آب، لوله‌های خروجی از قسمت پایین مخزن طراحی می‌شوند تا امکان برداشت آب را فراهم کنند.

مخازن ذخیره آب عمودی در بسیاری از کاربردها مورداستفاده قرار می‌گیرند، ازجمله در سیستم‌های آبیاری، صنایع و تأسیسات شهری و صنعتی، نیروگاه‌ها، کارخانه‌ها، و ساختمان‌های بلند مانند برج‌ها و آسانسورها.

مزایای مخازن عمودی

مخازن عمودی مزایایی مختلفی دارند. در زیر ۶ مورد از مزایای مخازن عمودی را ذکر می‌کنیم.

۱-کاهش فضای مورد نیاز: یکی از مزایای بزرگ مخازن ذخیره آب عمودی، کاهش فضای مورد نیاز برای نگهداری حجم بیشتری از آب است. به دلیل اینکه این مخازن در فضای عمودی قرار می‌گیرند، این امکان وجود دارد که حجم بیشتری از آب را در فضای کوچکتری ذخیره کنند.

۲- کارایی بالا: مخازن ذخیره آب عمودی به دلیل شکل هندسی خاص خود، کارایی بالایی دارند. این مخازن، به دلیل شکل استوانه‌ای و عمودی خود، می‌توانند حجم بیشتری از آب را در کمترین فضا ذخیره کنند و از این رو بهینه‌سازی فضا انجام می‌دهند.

۳- کاهش هزینه: مخازن ذخیره آب عمودی نسبت به مخازن افقی، هزینه‌های کمتری برای ساخت و نگهداری دارند. این به دلیل استفاده کمتری از فضای زمین است.

۴- عمر طولانی: مخازن ذخیره آب عمودی عمر طولانی‌تری نسبت به مخازن افقی دارند. این به دلیل وجود فشار ثابت درون مخزن است که از خوردگی و سایر مشکلات سازه‌ای جلوگیری می‌کند.

۵- قابل حمل: مخازن ذخیره آب عمودی قابل حمل هستند و می‌توانند در مکان‌های مختلفی به کار گرفته شوند.

۶-توزیع فشار: طراحی مخزن ذخیره عمودی استوانه‌ای به دلیل حذف نقاط تنش موجود در مخازن افقی و مربعی، توزیع فشار یکنواخت را فراهم می‌کند.

  1. نمونه کار مخازن عمودی بزرگ

    در زیر تصویر چند عدد مخزن عمودی فلزی را مشاهده می کنید. این مخازن توسط مجموعه تانکرسازی تهران تولید شده اند.این مخازن با ظرفیت 100 هزار لیتر تا 1 میلیون لیتر تولید می شوند.از این مخازن برای ذخیره و نگهداری مواد رنگی و شیمایی و... استفاده می شود.به دلیل ظرفیت و حجم بالا،این مخازن یه این صورت تولید می شود.ضخامت این مخازن 10 تا 30 میل می باشد.

    قبل از ساخت این مخازن بایستی فونداسیون به صورت کامل انجام شود.پس از انجام فونداسیون داربست کشیده می شود و پروسه ساخت و نصب مخزن شروع می شود.داخل این مخزن رنگ اپوکسی می خورد و بیرون مخزن رنگ معمولی خورده می شود.در داخل این مخازن نردبام نصب می شود و در بیرون مخزن پله هایی برای بالا و پایین آمدن از مخزن نصب می گردد.این مخازن دارای جان پناه ،دریچه وروردی ،بوشن اتصالات و... می باشد.

    IMG 20210528 WA0014

     


مجموعه مطالب

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجموعه تانکرسازی و مخزن سازی تهران است.